hotline: 605 247 343
U podlah z anhydritu můžeme začít bezpečně vysoušet po 48 hodinách od vylití, po uplynutí této doby již není anhydrit náchylný na nadměrnou dehydrataci. V případě zahájení procesu sušení dříve před uplynutím doby 2 dnů se vystavujeme riziku možného poškození anhydritové podlahy a ztrátě pevnosti. Pro bezpečné a efektivní vysoušení je potřeba zajistit, stejně jako u betonových podlah na bázi cementu, optimální podmínky:
Optimální teplota – z fyzikálního pohledu platí, že čím má vzduch vyšší teplotu, tím je schopen pojmout více vody. Avšak při použití vysoušečů to platí pouze do jisté míry. Teplota vzduchu nad 35°C, u některých vysoušečů (WD70, H100) již od 30°C, je nevyhovující.
Rovnoměrné vysoušení – je potřeba zajistit proudění suchého vzduchu v celé ploše anhydritu, aby nedocházelo k nerovnoměrnému lokálnímu vysychání podlahy, což by mohlo mít za následek popraskání podlahy. To se zajistí použitím ventilátorů nebo přemisťováním odvlhčovačů.
Uzavřený prostor – při použití průmyslových vysoušečů je nejzákladnějším předpokladem efektivního odvlhčování, aby byl prostor uzavřený a nevětraný. Vysoušeč na bázi kondenzace vody je schopný vysušit okolní vzduch až pod hranici 30% relativní vlhkosti. Tato hodnota je venku málo častá a relativní vlhkost vzduchu neklesá pod 30% ani za příznivého počasí. Z toho snadno vyvodíme závěr, že větrání, při vysoušení pomocí odvlhčovačů s dostatečným výkonem, snižuje jejich účinnost.
Na anhydritový povrch je kladen mnohem větší důraz na zbytkovou vlhkost podlahy než u cementových potěrů. Zabudovaná zbytková vlhkost finální vrstvou má za následek znehodnocení této pochozí vrstvy. V případě neprodyšné finální pokládky (dlažba) může způsobit porušení pevnosti připevnění k podkladu a v případě prodyšné pokládky (dřevěná podlaha) a velké zbytkové vlhkosti zprohýbání či zničení. Maximální požadovaná zbytková vlhkost u anhydritové podlahy před pokládkou finální vrstvy se pohybuje v rozmezí od 0.3% do 1% vlhkosti. Požadavek se stanovuje s přihlédnutím na skutečnosti jako, například, jaký bude použit materiál na finální vrstvu (prodyšný x neprodyšný) nebo je-li objekt vytápěn pomocí podlahového topení. Doba od vylití anhydritové podlahy do stavu, kdy je možno pokládat finální vrstvu se pohybuje přibližně od 20 do 40 dní.
Adresa
Na Roudné 104
301 00 Plzeň